Kuyu Kebabı

Kuyu Kebabı Hakkında

Enfes Lezzet!

Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinden kuyu kebabı, 1970 yılından itibaren Kebapçı Hacı Mustafa Karaca’nın lezzet sanatıyla birleşerek sofralardaki yerini almıştır. 2000 yılından sonra lezzet durağına dahil olan Serkan Eren, kendi tarzını da katarak bu yöresel tadı sunmaya devam etmiştir. Yıllardır aynı mekanda aynı saatte kebap çıkaran Hacının Yeri, iş adamı Serkan Acar’ın da dahil olması ile aynı tad ve yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor. Toprakköprü Hacının Yeri Kuyu Kebabı, doğayla bütünleşen bahçesi, şık restoranı, Vip Misafir Odası, çocuk oyun alanı, bay-bayan mescidi ile farkını ortaya koyuyor.
Toprakköprü Hacının Yeri Kuyu Kebabı,
Gücünü Topraktan Alan Kebapçı

Bu eşsiz lezzet bağımlılık yapacak, tadı damağınızda kalacak.

Tarihçesi

Kuyu Kebabı mucidi Abdurrahman Kesici, 1859 yılında Kurt Nazaroğulları lakabı ile tanınan ailenin ferdi olarak Kırım Bahçesaray’da dünyaya gelmiştir. 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşında mücadele eden Kesici, Osmanlı Padişahı Sultan Hamit’in yanında maiyet çavuşu olarak askerlik yapmıştır. Sonrasında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine yerleşen Kesici, kuyu kebabını ilk kez burada sofralara sunmuştur. Torunu Orhan Kesici şöyle anlatır: ‘’İlk kuyu kebabı dedemle birlikte Kastamonu’da yapılmış ve rivayete göre buradan ziyaretçilerin etkisiyle Anadolu’nun farklı yerlerine dağılmış.’’

Bölge insanı tarafından kuyu kebabının üstadı olarak tanınan Hacı Mustafa Karaca ise 40 yılı aşkın süredir bu lezzeti sofralara taşımıştır. Hacının Yerine ithafen..